Rotátor

 

Jsou jen dvě možnosti, kde vzít rotátor. Jedna je jej koupit a to buď nový či starší. S těmi staršími je většinou nějaký problém a díly jsou buď drahé č nedostupné. Kupované rotátory ale většinou mechanicky nejsou moc šťastně řešeny a to jak z důvodů ekonomických tak z důvodu hmotnostních. Ta druhá možnost je vlastní konstrukce. Málo kdo má možnost doma ukutit ono zařízení, a také z důvodů časové náročnosti.

Já poměrně dlouho uvažoval o vlastní konstrukci, ale nakonec jsem chtěl koupit hotový. Schválně píši chtěl, protože se mi před nedávnem naskytla možnost zakoupit naprosto ideální převodovku za opravdu směšnou částku. Ihned se mi začala v hlavě honit myšlenka a návrh, jak ji ideálně využít na rotátor. Parametry překračuje naprosto vším, hlavě mohutným převodem 1:50. Je vyrobená z lehkých slitin, dále je vodotěsná s trvalou mazací náplní. Její brzdné schopnosti jsou absolutní, při použití motorku ze stěračů škoda 12O je její kroutící moment přes 200Nm (dle druhu použitého motorku) brzdící dle propočtu cca 4000Nm.  

Na celé zařízení jsem použil spojovací materiál tedy co šlo v nerezu. Hliníkové bloky jsou o rozměrech 40x30x150 vrchní a spodní 40x20x150 se šrouby M12x50 je vše přichyceno k převodovce. Jako klemi jsou použité čtyři výfukové spony o průměru 60mm se šrouby M10x130. Jako spojnice mezi držáky je hliník 20x30X140 Vše AlSi5. Vnitřní hřídel je nerezová kulatina 35x300mm na ni je centricky bodově přivařená trubka 60x500mm. Jako kryty jsem použil odpadní spojovací potrubí a využil i jeho těsnění které krásně dosedá na armaturu převodovky. Ze spodní části je pouze boční krytí a na vrchní části rotátoru je jen plastový disk otáčející se spolu s hřídelí těsně nad vrchním ložiskem. 

Co se týká indikace natočení, je použitý víceotáčkový potenciometr 1KΩ. Je uchycen za osičku 6mm a délky 30mm do středu hřídele průměru 35mm a přichycen dvojicí červíku M10x10. Jako koncové spínače jsou použity dva mikrospínače ((značkové) a dvojice výkonných rychlých diod), na mikrospínače najíždí dva červy M10x15 vzájemně posunuté o 5 °! To je dosti kritické pro správnou funkci, mají zaoblené konce pro nájezd na mikrospínač. Vše je konstruované tak že po najetí na jeden ze spínačů ten toho druhého se patřičný červík ani nedotkne. Celkově je mrtvé pásmo asi 7° a to 353-360° Což je naprosto dostačující.

Jako indikaci jsem postavil jednoduché a přehledné zařízení dle . Po několika drobných úpravách dle mích požadavků je naprosto ideální a mohu je jen doporučit. Více na stránce ovládání rotátoru.

Celé toto zařízení váží rovných 20kg a jeho odběr při 13,5V je cca 3A s konstantní rychlostí jedné otáčky za 70s