Stožárky

Můj zahradní stožárek je určený pro drátovou anténu Windom o celkové délce přes sedmdesát metrů a do budoucna pro dipól dvakrát čtyřicet metrů. Stožár je umístěný v samém rohu zahrady, ale tak aby bylo možno zajistit jeho ukotvení do třech stran. Původně na jeho místě stál osmi metrový magirus. Vzhledem k jeho malé výšce a chatrnosti jsem se jej rozhodnul  nahradit delším. Zakoupil jsem magirus čtrnácti metrový, ale zase mi vrtala hlavou statická elektřina a její kumulování v tom prostředí. Ta představa se mi moc nelíbila. Napadlo mne použít starý telegrafní dřevěný stožár s betonovou patkou. Samotný dřevěný sloup má délku osm metrů, betonový základ je dlouhý dva a půl metru a do země se betonuje jen něco přes metr. Vzhledem k tomu, že i přesto byl stožár stále krátký jsem k němu ještě přidal třímetrový hranol 100x100mm. Tím jsem dostal další dva metry k dobru a vzniklo tak něco přes deset metrů. Do základu padlo přes 125kg pytlovaného betonu a nespočet kamení. Stožár je řádně naimpregnován. Jako spojovací prvky jsou použity šrouby nerezové M16 na prošroubování trámku proti rozštípnutí. Dále pozinkované oka a další spojovák. Jako lana jsou použity 8mm kotevní lana s jádrem a malou pružností. Jako kladka je použita silonová řemenice o průměru 120mm.  

Nikdy nenatírejte dřevo barvou, jen impregnujte přípravky na dřevo, zabráníte hnití.

 

 

 

Druhý stožárek mám na střeše RD.

Vzhledem k tomu, že je na ní umístěná anténa nezkrácená yagi 11ti prvková a 3m nad střechou, bylo použito jako stožáru silnostěnné trubky průměru 60m x 6mm (používá se také jako přípojné místo pro přívod elektřiny do rodinného domu). Vyvstala ale otázka kotvení. Z důvodů eliminace přenášeného hluku do konstrukce domu, který velkoplošná anténa ve větru vytváří, jsem zvolil ukotvení stožáru přes mohutné silembloky. Ty jsou navrtány do nosné části cihelného krovu a betonového překladu.

Nebyl jsem si jistý funkčností uchycení a do jaké míry bude eliminován přenášený hluk, po více jako roce mohu konstatovat že jsem nezaznamenal žádný hluk. Dříve jsme měly na stožárku umístěné televizní antény (3ks) na stejném místě a hluk který je od nich šířil při větších větrech nedal spát.

Jinak podotýkám že kolikrát vidím u mnohých radioamatérů přichycené antény ke komínům. Konstrukce většinou obepínají komín kolem dokola velice precizně, ale pak se někteří díví že jim anténa spadne i s částí komínu a pevnou konstrukcí obepínající onu část. Cihly jsou holt jen na maltě... 

 

 

   

 

Dále popíši velký rotátor který bude umístěn uvnitř pod střechou a střechou prochází přes variabilní ložisko, stožárová tyč 60mm. To vše na silemblocích.